Treću večer naše trodnevne priprave za blagdan Svete Mati Slobode misno slavlje predslavio je o. Stjepan Ivan Horvat u koncelebraciji više svećenika. Misno slavlje animirao je zbor mladih „Davidias“.

Stjepan Ivan Horvat na početku svoje propovijedi istaknuo je kako nam Gospodin uvijek snažno progovara kroz liturgijska čitanja pa tako i danas. Naglašava kako Psalam 139 progovara o Božjoj blizini. Bog nas proniče i poznaje više nego što mi poznajemo sami sebe. O. Stjepan postavlja pitanje svima nama kako bi život izgledao da svi ljudi oko nas poznaju nas potpuno i naše misli i naše svako kretanje.

Nadalje izdvaja tri ključna pojma iz današnjih liturgijskih čitanja: sablazan, vjera i ljubav. Sablazan je nešto što doživljavamo svaki dan. Često je povezan s osudom i nepraštanjem. No nemamo pravo nikoga osuđivati, potrebno je opraštati. Naravno nije lako opraštati, zato nam je potrebno milosrdno srce, ali i vjera. U životu svakog od nas vjera je bitan segment. Povezuje to s Isusovim govorom o malenima. Tko su maleni? O. Stjepan smatra da su oni početnici u vjeri, oni koji su tek krenuli putem vjere, uspoređujući ih s malenim djetetom koje tek uči hodati. U duhovnom smislu svatko je od nas ponekad malen, pogotovo kad dođe bolest ili problemi u obitelji svi se mi počinjemo pitati Bože zašto takve stvari dopuštaš? Vjera je tada najpotrebnija, nutarnja snaga koja govori da ovo ovdje nije sve. Trebamo u  križu gledati uskrsnuće, a ne smrt. Vjera je pratiteljica ljudi koji čeznu za kraljevstvom.

Kako ponekad samo jedna lijepa riječ zna unijeti radost u život, a kako tek ljubav. Trebamo svi znati kako su djela važna u ljubavi, ljubavi koja je nalik na Kristovu. Krist najbolje pokazuje kakva je prava ljubav, ljubav koja vapi „Oče oprosti im jer ne znaju što čine“, ljubav koja je oprostila raskajanu razbojniku, ljubav koja je tri puta oprostila Petru, ljubav koja je strpljiva s nama, koja nam je toliko oprostila i dala da krenemo ispočetka. „U svijetu nedostaje ponajviše ljubavi“, naglašava o. Stjepan.

Na koncu propovijedi istaknuo je kako je današnji svetac sv. Martin upravo primjer te ljubavi, primjer služenja Gospodinu. Sv. Martin se odlučuje potpuno služiti Gospodinu, a na to smo pozvani svi mi. Poziva nas da i mi budemo ljubav u svijetu.

Autorica: Ivana Markić

Foto: Ante Jamnicki

GALERIJA SLIKA

PROPOVIJED