Povodom blagdana svetog Tijela i Krvi Kristove, svetu misu u 19 sati predvodio je naš mladi župnik don Danijel Vidović. Cijelo misno slavlje svojim glasovima uzveličao je Mješoviti župni zbor.

Svetu misu započeli smo prisjećajući se dana kada smo primili svoju prvu svetu pričest. „Od onda ona nas čisti i daje nam snage da živimo sveto”, započeo je don Danijel. Potaknuo nas je da otkrijemo znak koji je Bog ucrtao u naša srca po prvoj svetoj pričesti, da zahvalimo na njemu i dostojno ga živimo. Taj dan veliki je dar, velika radost jer smo tada po prvi puta primili Isusa u svome životu. Današnji svijet naglašava tijelo, a Euharistija nas uči da prihvatimo Dar koji ozdravlja. „Danas je doista potrebno da više uđemo u dubinu našega srca, a da naše tijelo sakrijemo kao hram Duha Svetoga. Tijelo koje je Bog dao za rađanje života, za davanje ljubavi, za davanje dostojanstva.” Župnik nas je također potaknuo da skupimo snage i da svjedočimo ondje gdje se nalazimo. Drugi nas moraju prepoznati ne po tuzi, nego po licima Isusove radosti koja drugima donosi život. Također, trebamo se darivati u potpunosti jer, ako vjerujemo u općinstvo svetih, ništa ne možemo izgubiti.

Po završetku mise cijela se crkva uputila na procesiju ulicama našeg kvarta. Na čelu procesije bile su zastave, zatim djeca koja su bacala latice, potom Presveto iza kojeg su hodali svećenici, te puk. U današnjem Evanđelju Isus govori apostolima da oni nahrane narod koji je bio gladan. Isus je to mogao učiniti sam, ali zatražio je pomoć apostola. Isus i nas poziva da budemo njegove produžene ruke. Isus preko nas može utažiti glad i žeđ za Njime u srcima koja su sita ovoga svijeta. Isus nas poziva da, kao što smo ga danas iznijeli na ulice u Presvetom Oltarskom Sakramentu, da ga svaki dan iznosimo u svetohraništu našega srca i tijela; da ljudi susrećući nas zapravo susretnu Krista. Kako bi Krist zavladao našim srcima, potrebno je ući u intimnu molitvu s Gospodinom, kao što kaže sveta Majka Terezija: „Molitva uvećava srce, sve dok ne postane kadro primiti dar samoga Boga“. Hodajući u procesiji, nisam mogla ne primijetiti znatiželjna lica ljudi koje smo zatekli na ulicama. Njihovi pogledi pratili su nas putem.

Izazivam te, dragi čitatelju, da svojim životom potakneš istu reakciju kod ljudi koji su tebi stavljeni na put. Neka tvoj život u njima probudi znatiželju, neka se zagledaju u tebe kako bi u tebi vidjeli živoga Krista. Zapali u njima vatru kojom gori i tvoje srce. Baš kao što su latice ruža mirisom zaogrnule kvart, širimo i mi mirise Kristove ljubavi u svojim obiteljima, školama, ulicama, fakultetima, na radnim mjestima. Neka naši životi budu slika ove tijelovske procesije, navješćujući živoga Krista. Neka naši životi budu snimka u mobitelima ljudskih srdaca, kao podsjetnik na obraćenje i vječnu Božju ljubav!

Autorica: Sara Vaing

Foto: Marino Pleić

GALERIJA SLIKA