Početak nove pastoralne i oratorijske godine obilježen je duhovnom obnovom za oratorijance koja je održana 22. rujna, a predvodio ju je novi voditelj oratorija don Mario Bobić. Tema je bila molitva i osobni odnos s Bogom, izvori iz kojih je važno da oratorijanac crpi snagu potrebnu za služenje mladima i stavljanje na raspolaganje svoga vremena, truda i talenata…

Poznata je uzrečica kako se vremena mijenjaju, no postoje istine koje su neovisne od vremena i okolnosti, a jedna od njih je svakako i ona koju je Don Bosco, po Gospodinovu nadahnuću, mudro naslutio živeći u 19. stoljeću, a ta istina govori o tome kako je djeci i mladima potrebno biti blizu, voljeti ih i učiniti da oni tu ljubav osjete. Taj isti uzvišeni poziv koji je stajao pred sv. Ivanom Boscom i na koji je on cijelim svojim bićem odgovorio, stoji danas pred svima onima koji su uključeni u salezijanske aktivnosti. Potrebe mladih jako su velike, no to nije zbog toga što su oni problematični ili neka „posebna skupina za koju je važno osmisliti poseban tretman“, nego zato što su to ljudi koji odrastaju i sazrijevaju, ljudi radoznalih očiju i srdaca, puni pitanja, želja, snage, interesa… Ljudi koji, duboko u svom srcu, znaju da se ne žele zadovoljiti prosječnim,  ljudi u čija je srca Gospodin položio velike ciljeve, planove, ambicije… Salezijanac (pritom ne misleći isključivo na salezijance redovnike ili redovnice nego sve uključene u salezijansku obitelj, tj. salezijanske aktivnosti) na taj način mora gledati mlade i tako im ozbiljno pristupati…

Možda bi bilo dobro u svim onim situacijama kada mu (salezijancu, oratorijancu, animatoru…) ponestane strpljenja, ljubavi ili volje, prisjetiti se Isusovog strpljenja, ljubavi i volje koje nije gubio s Petrom ni u jednom trenutku Njegovog hoda s njim, ne gledajući samo ono što Petar u tom trenutku jest, nego vjerujući u sve ono što Petar treba i što će postati.

Vjerujmo i mi u našu djecu i mlade, preporučujući Gospodinu i njih i nas, da Njegova mudra ruka popuni sve one rupe koje će nakon našeg rada ostati… Budimo hrabri, činimo koliko je u našoj mogućnosti i utecimo se u zagovor Marije Pomoćnice kako bismo, kako je Don Bosco govorio - vidjeli što su čudesa!

Autorica: Paula Zujić

Foto: Ivan Martić i Jelena Franić

GALERIJA SLIKA