Prije 176 godina svima nam se promijenio život. Iako smo tada bili miljama daleko od postojanja, Bog je za nas toga dana ispisao naše najljepše životne stranice. Gospodin se poslužio jednim običnim svećenikom i malim siromašnim dječakom u sasvim normalnoj svakidašnjoj životnoj situaciji. Ništa posebno. Ništa specijalno. Ipak, priča iz obične male sakristije proširila se po cijelom svijetu. Taj događaj iz Torina iz crkve sv. Franje Asiškog koji se odigrao 8. prosinca 1841. godine upisan je zlatnim slovima u svjetsku povijest, a i u srca sviju nas koje je Božja ljubav dotakla preko projekta koji je upravo toga dana doživio svoj prvi dan na ovome svijetu. Don Bosco je svu djecu volio jednako, a ‘beba’ koja se rodila toga dana objedinjuje svu ljubav prema najmanjima. Nazvao ju je oratorij, a ona je postala dom svim nezbrinutim i siromašnim dječacima, a prvi među njima bio je Bartolomej Garelli.

U petak smo slavili 176. rođendan Don Boscovog oratorija! Obilježili smo ga svetom misom u 19 sati koju je predvodio don Damir Stojić, a svojom propovijedi obogatio don Ivan Terze. Zanimljivo je da se datum ovog velikog događaja preklapa s danom kada slavimo Blaženu Djevicu Mariju, bez grijeha začetu. I ona je jednom davno, prije više od 2000 godina, rekla svoj ‘da’ naizgled nemogućoj misiji, a taj događaj slavimo 25. ožujka. ‘Da’ koji je promijenio svijet. Don Bosco zato ističe u jednom razgovoru s novinarima: ‘Ona je sve napravila.’ Jednostavni i skromni ljudi koji unatoč strahu vjeruju Gospodinu i za Njim idu do kraja.

Vjerujemo da je Don Bosco ponosan na naš jarunski oratorij, ‘prapraunuka’ njegovog originalnog oratorija. Brojne naše oratorijske skupine pokušale su se župljanima predstaviti u najboljem mogućem svjetlu i prenijeti svoju ljubav prema oratoriju kroz zanimljive skečeve i kreativne izvedbe. Prvi puta svečana akademija održana je u podrumskim prostorijama oratorija, okićenima u pravom božićnom i rođendanskom ruhu. Pripremili smo i brošure koje pobliže opisuju djelovanje našeg oratorija i njegovih skupina. Mogli ste upoznati i neke novije grupe, poput plesne i naše novinarske, a dobro nam znane skupine poput jedraša i ministranata nasmijale su nas do suza. Kraći program i služenje čarobnim štapićem zvanim mikrofon poboljšali bi pojedine naše izvedbe i cjelokupan dojam, ali ‘nemojte šta zamjeriti’, kako bi se u narodu reklo. Bilo je lijepo vidjeti okupljanje jarunske oratorijske obitelji na jednom mjestu, povodom možda i najznačajnijeg salezijanskog dana u godini. Zajedništvo je ipak najvažnije u cijeloj ovoj priči.

Nevjerojatno je što je sve jedna mala otvorenost prema Božjoj volji i Njegovom planu za nas sposobna učiniti za naš život i život ljudi oko nas. Najbolji učitelji su nam Don Bosco i Blažena Djevica Marija. Ovaj nas dan treba naučiti da je sve u životu moguće. Don Bosco je u svojoj devetoj godini sanjao kako se nalazi blizu crkve na prostranom dvorištu s brojnim mladićima, a Isus i Marija uče ga kako postupati s njima. Iako do posljednjih dana života nije shvatio značenje sna, prepustio se u Božje ruke da one oblikuju njegov život. Samo je vjerovao. Glavno pitanje koje nam ovaj dan postavlja, a na koje svatko od nas treba dati odgovor – vjerujemo li da s Bogom možemo ostvariti svoje snove i ispuniti Njegovu volju za svoj život.

Autor: Marino Pleić

Foto: Lucija Drašinac, Andrea Vrljić, Marino Pleić

GALERIJA SLIKA