13. rujna i mi smo hodočastili Majci Božjoj Bistričkoj sa hodočasnicima grada Zagreba uz obljetnicu 278. hodočašća. Nakon Križnog puta uz postaje na Kalvariji krenuli smo u procesiji za Gospinin crnim kipom i za nadbiskupom Josipom Bozanićem i biskupom Vladom Košićem, koji su uz mnogobrojne svećenike predslavili misno slavlje sa spomenom na 800-tu obljetnicu postojanja crkve u Mariji Bistrici. Sam kip Majke sa Djetetom Isusom narodni je rad iz vremena 1500. godine. Kad su nadirali Turci polovicom 16. st., kip je skriven i pronađen 1588. godine i opet je zazidan uz glavni oltar crkve sv. Petra, a 1684. je ponovno pronađen i od tada su počela događanja ozdravljenja i molitvena uslišanja. Kip je okrunjen 7.7.1935. zlatnim krunama – dar hrvatskog naroda. Grad Zagreb je poklonio zlatni kalež, a hrvatski kruničari zlatnu krunicu. U Svetište se hodočasti iz Zagreba od 1731. godine kad je Hrvatski sabor darovao tadašnji glavni oltar.

GALERIJA SLIKA