Marija Romero Meneses rođena je u Granadi di Nicaragua (Srednja Amerika) 13. siječnja 1902. u građanskoj obitelji, u kojoj je već od djetinjstva gajila nježnu osjetljivost prema siromašnima i općenito prema patnjama bližnjih. U 22. godini položila je redovničke zavjete u Družbi kćeri Marije Pomoćnice. U ime te svoje majke i “kraljice” – kako je običavala zvati Gospu – bit će vrlo aktivna u apostolatu i pokrenuti veličanstvena socijalna djela u Costa Rici, gdje je upućena nakonpoloženih zavjeta. Osobito se skrbi za promicanje i kršćanski odgoj djevojaka, žena i posebno majki.

Materijalno pomaže i evangelizira obitelji gradske periferije i naselja, pogođene siromaštvom i moralnom bijedom. Provodi opismenjavanje, vjersku poduku za najsiromašnije i temeljno vjersko obrazovanje za sve. Njezina aktivnost bez predaha ne prijeći joj da živi u molitvi trenutke duboke intimnosti, intenzivne adoracije i pravoga mistinog zanosa, kako se vidi iz mnogih njezinih prigodnih, ali pravih “bilježaka duše”.Kad je sestra Marija konačno odlučila malo se odmoriti, iznenada se ugasila 7. srpnja 1977., da bi se odmorila u “vječnom zagrljaju” svoga Gospodina. Papa Ivan Pavao II. proglasio ju je blaženom 14. travnja 2002.