adma1 adma

Udruženje Marije Pomoćnice (UMP, talij. ADMA) utemeljio je Don Bosco 18. travnja 1869. godine u svetištu Marije Pomoćnice u Torinu, Italija. Dana 5. srpnja 1989. godine vrhovni poglavar don Egidio Vigano sa svojim Vijećem službeno je priznao pripadnost Udruženja Marije Pomoćnice Salezijanskoj obitelji.

Udruženje Marije Pomoćnice (u daljnjem tekstu: Udruženje) mjesto je susreta za vjernike koji prihvaćaju njemu svojstvene aktivnosti i javna je udruga vjernika u skladu s kanonima 298-320 Zakonika kanonskoga prava, te je tako priznata kao pravna osoba Katoličke Crkve. Udruženje posebno cijeni bogoslužje Euharistije i pobožnost prema Mariji Pomoćnici u svim njezinim javnim i privatnim oblicima odobrenima od Crkve.

Po salezijanskoj pobožnosti prema Mariji Pomoćnici u obliku utvrđenom od strane Don Bosca, članovi udruženja dio su Salezijanske obitelji. U Salezijanskoj obitelji Udruženje naglašava i širi pučku marijansku pobožnost kao sredstvo evangelizacije (obilježavanje svakog 24. u mjesecu, krunica, devetnica, hodočašća, procesije …) i promocije puka i mladih u potrebi.

Svi kršteni katolici s najmanje 18 godina starosti mogu tražiti pristup Udruženju. Pristup kandidata Udruženju odobrava predsjednik sa svojim Vijećem. Tomu će prethoditi dostatno vrijeme pripreme ne kraće od godine dana, s okupljanjima najmanje jedanput mjesečno.

Hrvatska Salezijanska obitelj je 24. siječnja 2018. godine, na spomendan sv. Franje Saleškog i Marije Pomoćnice, postala bogatija za novu salezijansku granu. Deset žena dvije godine su se pripremale pod vodstvom sestre Jelene Kolar kako bi osnovale Udruženje. Svečano sveto misno slavlje predvodio je provincijal don Pejo Orkić u crkvi Marije Pomoćnice.

Članice Udruženja prisustvovale su, zajedno s mladima, na proslavi blagdana Marije Pomoćnice u Torinu, sudjelovale u procesiji spomendana Marije Pomoćnice od Jaruna do Knežije te u procesiji za Tijelovo po Jarunu. Članice svoju snagu crpe i u vođenju devetnice Marije Pomoćnice i krunice u našoj Župi za sve nakane Salezijanske obitelji. Osim toga, treba istaknuti i djelovanje u Oratoriju, po uzoru na Don Boscovu majku Margaritu, kuhajući za svu djecu i volontere, čišćenje podrumskih prostorija za blagdan Bezgrešnog začeća Blažene Djevice Marije te pečenje kolača, fritula i palačinka za našu djecu i mlade u Oratoriju.

Udruženje se sastaje dva puta mjesečno, 14. i 24. u mjesecu kod sestara Kćeri Marije Pomoćnice u Otavičkoj 12 pod vodstvom naše duhovne animatorice i jedino je za sada u našoj lijepoj domovini. Nadamo se obogaćivanju Udruženja novim članicama i članovima te jednako tako i utemeljenju novih grana Salezijanske obitelji.

„EVO ME!“

Duhovni animator: s. Valentina Baričević