Blagdan Uzvišenja Svetog Križa tradicionalno se slavi 14. rujna, a u našoj župi obilježen je proslavom u istoimenoj kapelici. Uz molitvu krunice održano je misno slavlje koje je predvodio don Stjepan Pasarić, jedan od novopridošlih salezijanaca u Župi Duha Svetoga.

U svojoj propovijedi naglasio je bit poslanja Isusa Krista: nije bilo dovoljno da siđe na zemlju, nego da bude razapet i da trpi na križu, a sve u svrhu našeg spasenja. To je razlog zašto na križ ne bismo smjeli gledati kao nesreću, već kao veliku pobjedu. Kroz primjere ljudi koji su, unatoč vlastitim životnim teškoćama i problemima, bili radosni i ustrajni ugledavši se na Kristov križ, don Stjepan je potaknuo prisutne vjernike da strpljivo nosimo križ koji nam je dan. On je težak tako dugo dok ga odbacujemo, a kada ga konačno prihvatimo, gubi na težini.

Nakon misnog obreda vjernici su imali priliku nastaviti s proslavom nedaleko od kapelice, uz kolače i piće koji su pripremili djelatnici gostionice “Pupa kod Ljubice”.

Autor i foto: Mario Stipčić