Proslavili smo blagdan suutemeljiteljice Družbe sestara Kćeri Marije Pomoćnice – Marije Dominike Mazzarello! Sveto misno slavlje u nedjelju u 19 sati predvodio je ravnatelj naše župne zajednice don Damir Stojić, dok je zbor mladih Mirabilia Dei glazbeno uzveličao ovaj važan dan za cijelu Salezijansku družbu.

Isus nam je ove nedjelje stavio naglasak na molitvu, koju u svojoj užurbanoj svakodnevici često zanemarujemo. Ako je Isus molio, koliko li je tek onda nama potrebna molitva. Pokušajmo malo zastati i razmisliti koje su naše nakane u molitvi i koliko molimo jedni za druge. Iz tog razloga, Isus nam ukazuje na četiri nakane na koje je On molio u posljednjim trenucima svog zemaljskog života – zajedništvo u ljubavi, radost, čuvati se od Zloga i posvećenje u istini. Što je još zanimljivije, ne zna se koja je od ovih vrijednosti u današnje vrijeme više narušena, kao da je Isus predvidio što će se sve događati u budućnosti…

Zajedništvo u ljubavi. Svjedoci smo brojnih rastavljenih i posvađanih obitelji koje se raspadaju nakon svega prvih nekoliko godina braka. Ljudi se sve više okreću samima sebi, a sve manje gledaju na osobu pored sebe koja je u potrebi. Potrebno je da cijenimo važnost svojih zajednica u kojima smo pozvani služiti jedni drugima. Slijedom toga dolazimo do radosti koju treba odvojiti od sreće. Naime, radost je stanje duha dok je sreća prolazna i uzrokovana nekim vanjskim faktorom, poput pobjede omiljene momčadi ili kvalitetnog druženja s prijateljima. Iako su brojni sveci bili progonjeni, mučeni i napadani, bili su radosni jer su poznavali Gospodina i ljubili Ga do kraja. Isus je također molio za to da nas naš nebeski Otac očuva od Zloga. Vjerujemo li uopće u postojanje sotone ili su nam to samo puste priče? Iako je Isus pobijedio sotonu, svjestan je njegovog zlog utjecaja i važnosti da se čuvamo njegovih zamki i krivih puteva. I na kraju – posvećenje u istini. Nevjerojatno je da mi danas moramo dokazivati definiciju braka ili objašnjavati razliku između muškarca i žene. Postoji jedna objektivna prava istina koja je utvrđena prirodnim zakonima, a ovaj svijet ima neku neobičnu potrebu sve relativizirati, pa i stvari koje su jasne kao dan. Danas postoji mnogo različitih duhovnosti, možemo čuti kako ljudi za sebe kažu kako su duhovni, ali i sotona je duhovno biće, stoga je dovoljno samo se prisjetiti Apostolskog vjerovanja u kojem svake nedjelje ispovijedamo vjeru u jednu svetu katoličku i apostolsku crkvu.

Primjer kreposnog života svakako nam je sv. Marija Mazzarello koja nas je učila kršćanskom trpljenju, kao i jednostavnosti i skromnosti. Ova svetica satima je znala gledati kroz prozorčić svoga tavana prema crkvi jer je znala da se tamo nalazi Isus. Pokušajmo i mi u svojoj svakodnevici primijeniti Isusove savjete i ugledati se na sveticu koju smo danas slavili.

Autor i foto: Marino Pleić

GALERIJA SLIKA