Možemo li išta danas napraviti bez mobitela? Čini nam se da je on naš pomoćnik u svakom trenutku našeg života pa možemo reći i duhovnog života. Doista, imamo sve više aplikacija na mobitelu koje nam pomažu u molitvi, bilo da su to aplikacije koje u sebi sadrže molitve, misna čitanja, različite molitve stavljene na YouTube koje nam mogu koristiti i slično. Ako se radi o molitvenim aplikacijama ili o onima koje nam pomažu da pročitamo Božju riječ, one su itekako dobro došle u crkvi. Dobre su za osobnu pobožnost, kad ne znamo dobro molitve ili kad želimo moliti sami. Nije loše, ako se u crkvi smjestimo na mjestu gdje nikome ne smetamo i izmolimo pomoću mobitela krunicu, Gospinu ili Božanskog milosrđa. Prikladna upotreba mobitela je i kad pratimo misna čitanja ili slično, no ne valja pretjerivati s njegovom upotrebom, odnosno zloupotrebom.

Naime, ima ljudi koji misle da se automatski moraju javiti čim ih netko nazove. Lijepo je biti dostupan, ali moramo znati da i mi moramo biti dostupni za Gospodina. Dakle, ako se služimo mobitelom u crkvi, neka to bude isključivo u duhovne svrhe. Kad idemo u kino ili na koncert ozbiljne glazbe, ni ne pada nam na pamet da moramo odgovoriti na svaki telefonski poziv ili poruku istog trenutka kada nam stigne. Mobiteli se u tim trenucima isključe ili ih se stavi na bešumno djelovanje. Dogodi se da čovjek zaboravi utišati mobitel, ali to se događa. No, sigurno ste i vi bili svjedoci kad je ljudima zazvonio telefon za vrijeme mise, a ljudi odgovaraju na poziv. Srećom, to je rijetko, ali treba podsjetiti. Sve može pričekati, najviše sat vremena, a najčešće i kraće, da uzvratimo poziv. I sami znamo da se ne javljamo uvijek istog trena. Nekada to ne činimo iz obzira, a nekada namjerno nećemo uzvratiti poziv. Stoga, i kad smo u crkvi, zaboravimo na javljanje čovjeku i posvetimo se Bogu, da bi naš kasniji susret s čovjekom bio pun ljubavi i dobrih osjećaja.

Vidio sam da nekima bude i dosadno u crkvi pa se povuku u kut i surfaju, chataju ili odgovaraju na poruke. Mislim da je to potpuno neprimjerena upotreba mobilnih sredstava. Takvom bi čovjeku bilo bolje da ode u kafić i da tamo surfa. Tamo to priliči. Ne bih više trošio riječi na tu pojavu. Sve pozivam da se služe mobitelom i da ga u crkvi dobro upotrebljavaju, a ne da ga zloupotrebljavaju. Mobitel je dobar sluga, ali loš gospodar, kao uostalom i mnoge druge stvari kojima se služimo u životu, pa i u duhovnom životu.