U nedjelju 12.11. svečanim euharistijskim slavljem kojeg je predvodio gospićko-senjski biskup u miru Mile Bogović proslavljena je 17. obljetnica posvete crkve Svete Mati Slobode. U koncelebraciji su bili župnik don Ante Vasilj, ravnatelj zajednice na Jarunu don Damir Stojić, povjerenik za mlade salezijanske provincije don Danijel Vidović, don Josip Krpić i don Stjepan Pokrivka te naposljetku gvardijan trsatskog samostana fra Bernard Barbarić. Svojim pjevanjem svetu misu su uzveličali Mješoviti župni zbor te gosti sa Trsata. Na samome početku biskup je istaknuo radost što može biti u crkvi koja ga stanovito podjeća na onu hrvatskih mučenika u Udbini.

Okosnicu biskupove homilije činile su poticajne misli o slobodi bez koje nijedan ljudski čin nema svojstvo ljudskog i kao takav je bez vrijednosti. Sloboda je preokupacija mnogih literarnih djela, a jedni od ljepših stihova su i oni našeg Ivana Gundulića „O lijepa, o draga o slatka slobodo“. Potrebno se boriti za slobodu, međutim nije sve što se naziva tim imenom prava sloboda. Naše putovanje započelo je kada nas je svećenik znamenovao znakom križa na danu našeg krštenja i na toj stazi potrebno je rasti, a u punom smislu bit ćemo slobodni tek dolaskom na onu zadnju adresu, ulaskom u vječnu radost. Upravo je naš Gospodin Isus Krist ideal te slobode jer on čak i za vrijeme bičevanja, osude te pribijanja zna da njegovo predanje znači jednu istinsku žrtvu za svakoga od nas. Nadalje, postoji bitna razlika između unutarnje i vanjske slobode, a u tom smislu je naš blaženi kardinal Stepinac bio slobodniji od svih onih koji su ga uhapsili i osudili. Također, veliki prijatelj hrvatskog naroda, sveti papa Ivan Pavao II. pozvao je da nam osloncem budu oni koji su spremni umrijeti za nas. U samom činu predanja bit je slobode i ljubavi. U tom vidu, svako euharistijsko slavlje iznova nas podsjeća na Kristov vrhunski čin potpunog predanja do kraja i kada bi crkva to zaboravila, ona više ne bi postojala. Naši mučenici mogu se smatrati blagom, a s tom sviješću živjele su prve krščanske zajednice slaveći sve one koji su podnijeli mučeništvo. U svojoj propovijedi biskup je istaknuo i jednu važnost ulaska u misterij patnje kojeg su prolazili brojni naši sunarodnjaci, ali i obvezu pokopa svih onih čije kosti su samo bačene oduzevši im na taj način dostojanstvo koje mu pripada kao slici Božjoj. Posebno mjesto u biskupovom propovijedanju zauzeo je don Petar Šimić kojeg se može smatrati prorokom i vizionarom i bez čije ustrajnosti i pouzdanja u Gospodina Svetište ne bi bilo izgrađeno. Don Petar je znao osjetiti bilo i iščitati potrebe naroda. Shodno tome, crkva Sveta Mati Slobode može se zasigurno smatrati jednim od najvažnijih duhovnih središta grada Zagreba, ali u širem smislu i čitave naše domovine, a ujedno i odgovora na potrebe naroda. Ona uistinu jest znak vremena u kojem živimo i koje je neposredno prošlo, kako je to istaknuo zagrebački kardinal Bozanić. Na današnji dan 2000. godine crkvu je posvetio uzoriti kardinal Josip Bozanić, a kako stoji u samoj povelji posvete podignuta je kao „zadužbina hrvatskih katolika da se u njoj trajno prikazuje Kristova žrtva za sve koji su darovali živote za dobrobit i slobodu svoje domovine, u čast Blažene Djevice Marije, na slavu Trojedinoga Boga“. Brojne mise zadušnice, predavanja i predstavljanja knjiga upravo su i dokaz da u nutrini hrvatskog bića još uvijek živi spomen na svakog hrvatskog branitelja. Međutim, spomen ne smije biti obično komemorativno prisjećanje, već u njega treba biti utkano čvrsto ufanje i čežnja za našom vječnom Domovinom. Ova crkva zapravo je i pokazatelj snage gorljive molitve krunice „prema kojoj se vjernik ipak treba osjetiti radosno slobodan, potaknut moliti ju, u staloženoj mirnoći, iz njezine nutarnje ljepote“, kako to predivno kaže apostolska pobudnica pape Pavla VI. Marialis cultus. Upravo su vjernici shvatili njezinu ljepotu te na mjestu na kojem stoji današnja građevina usrdno upućivali vapaje Gospodinu u izuzetno zahtjevnim vremenima. I danas se hrvatski narod nalazi pred stanovitim poteškoćama, potrebna je jedna sveobuhvatna preobrazba uma i srca. Potrebno je ponovno staviti Isusa Krista u središte naših života.

Prije svečanog biskupovog blagoslova, u ime Odbora za izgradnju biskupu se nadahnutim riječima obratio gospodin Ante Ledić darujući mu prigodni poklon, a u prostorijama oratorija je uslijedila tjelesna okrjepa. Sveta Mati Slobode, ti koja najbolje poznaješ potrebe svakoga od nas, prati nas na našem zemaljskom putu, čuvaj nas od svakoga grijeha kako bismo iz dana u dan bili što bliže svetosti te konačno jednoga dana sudjelovali na Vječnoj Gozbi!

Autor: Hrvoje Fabrični

Foto: Ivan Martić

GALERIJA SLIKA