Svi mi u životu imamo osobe koje zauzimaju posebno mjesto u našim srcima. Oni su naši uzori i bez njih ne možemo zamisliti svoj život. Svojim djelima su nas „kupili“ za cijeli život i bit ćemo im vječno zahvalni.

Don Ivan Terze nam je posljednjeg dana trodnevnice svetost predstavio upravo kroz dvoje izvanrednih ljudi koji su bili uzori svojim suvremenicima, a i mnogima danas: sv. Marija Mazzarello i sv. Leopold Mandić. Dvije karakteristike koje su ih posebno isticale bile su one bez kojih je svetost nezamisliva – služenje i milosrđe. Njihova jedina želja bila je vršiti volju Božju, što god to od njih zahtjevalo. Oni su išli tamo gdje nitko ne ide, činili su stvari koje se nitko ne bi niti usudio. U potpunosti su vjerovali Bogu. Ne u Boga, već Bogu što znači da se njihova vjera preobrazila u dubok, intiman odnos s Kristom. Takvi ljudi dotiču naše živote! Takvi su ljudi uzor svima nama. Unatoč strahu, odvažni su u služenju svom Gospodinu. Problemi na koje putem nailaze nikako nisu tragedija već samo odskočna daska, stepenica rasta u njihovom odnosu s Bogom. Upravo je to jedina i ključna razlika između nas i svetaca – usredotočenost na cilj, a to je raj. Sveci su dobro znali da smo na ovoj planeti samo hodočasnici kojima je cilj putovanja raj.

Nakon svete mise uslijedilo je euharistijsko klanjanje tijekom kojeg smo posebno molili za nova duhovna i obiteljska zvanja. Neka nam Gospodin da snage i vjere da uspijemo živjeti po uzoru na svece i Isusa Krista kako bismo sretno stigli na svoje vječno odredište!

Autor: Marino Pleić

Foto: Ivana Markić