Ove subote, 1.10.2016., oratorij se u punom sjaju vratio u župu Duha Svetoga! Dugo i s radošću očekivani oratorij kakvog su djeca, salezijanci te volonteri tri tjedna živjeli, u istom ruhu dočekao je djecu s početkom u 9 sati u dvorištu crkve Sveta Mati Slobode. Dok su se pjesme vrtile, djeca koja su pristigla počela su vaditi lopte, golove, mreže kako bi, dok čekaju svoje prijatelje, najbolje iskoristili vrijeme – naravno, igrajući se. Nakon što su svi pristigli, dan je započeo molitvom. Ostatak dana bio je organiziran kao i svih drugih dana Oratorijskog ljeta; djeca su sudjelovala na duhovnim formacijama na kojima se razgovaralo o don Boscovim pravilima za ljetne praznike, radionicama (košarkaška, rukometna, skauti, kazališna, plesna…), igrali su igre, gledali skečeve koje su za njih osmislili i snimili njihovi animatori te film u kojem su se prisjećali divnih trenutaka provedenih tijekom ljetnog oratorija. Predstavljen im je novi i poboljšani koncept subotnjeg oratorija koji će trajati od 14 do 17 sati gdje će moći provoditi svoje osnovnoškolske dane rastući i napredujući na duhovnom i društvenom planu. Kada je sat otkucao 17:00h, teška srca došao je trenutak za rastanak. Zagrljaji, pozdravi i osmijesi koji su se izmjenjivali između svih sudionika, upućivali su samo na jedno, a to je da su se svi lijepo proveli i zabavili. Znojna, od igre umorna, ali ozarena i radosna dječja lica još jednom su dokazala da su najljepši mogući ukras dvorišta jarunske crkve. Ako pomislite da pripovjedačica ove priče nije objektivna jer je i sama bila sudionikom ove lijepe priče, brojke ne lažu! Tristotinjak djece koja su u plan svojih ljetnih praznika uvrstila i Oratorijsko ljeto, te stotinjak djece koja su se unatoč mnogim školskim i ostalim obavezama ipak pojavila na subotnjem oratoriju, pokazuju da su djeca spoznala ono što im se kroz ovo oratorijsko iskustvo pokušalo približiti, a to je da je oratorij, kao i ostale prostorije crkve, njihov dom. Salezijanci diljem svijeta, pa tako i Lijepe Naše godinama se kroz razne programe, projekte, radionice i formacije trude i rade na tome da privuku djecu i mlade njihovom domu. Njihov trud i rad, uz Božju pomoć, ne može ostati bez plodova, tako da oratoriji diljem svijeta zaista postaju onakvi kakvima su i zamišljeni, a to je da budu dom koji prihvaća, župa koja evangelizira, dvorište za igru te škola koja upućuje na život. U toj školi rastu svi, djeca poučena primjerom volontera i znanjem kojeg im na raznim razinama (animatorstvo, instrukcije) prenose, te volonteri od čiste, grijehom neuprljane, radosne djece. ”Vrijeme provedeno s djecom liječi dušu.” Znao je to Dostojevski, znao je don Bosco i njegovi sljedbenici, a znaju to i mnogi mladi koji se kroz volontiranje pridružuju salezijanskim zajednicama. Don Boscov nauk nas, kako Sveti Otac kaže, uči da ne stojimo prekriženih ruku, nego da budemo na prvoj crti kako bismo djeci i mladima ponudili cjeloviti odgoj koji će obuhvatiti čitavu osobu. Dragi mladi, znamo da smo pozvani na velika djela! Izliječimo naše duše i odvažimo se unatoč svim srednjoškolskim, studentskim ili poslovnim obavezama uključiti u ovakve plodonosne i velike projekte jer kako don Bosco kaže; ”Gospodin nas je dao na svijet za druge.” Dragi roditelji, imajte povjerenja dovesti vašu djecu u obližnje salezijanske župe. Imajte povjerenja jer se u tim župama salezijanci, časne sestre i mladi zaista trude ljubavlju, vjerom i razumijevanjem dječje životne puteve učiniti ispravnima i radosnima. Ako i dalje niste uvjereni, na osmijehe, koji zrače s ovih fotografija i koji su odraz ispunjena srca, zasigurno nećete ostati ravnodušni te su one najbolji dokaz da nećete pogriješiti.

GALERIJA SLIKA

P.Z.