U zavjetnoj crkvi i svetištu Sveta Mati Slobode na zagrebačkom Jarunu, u subotu 21. ožujka 2015. godine obilježena je 21. obljetnica ustrojavanja 1. hrvatskog gardijskog zdruga, nekadašnje najelitnije – visokoprofesionalne postrojbe Hrvatske vojske. U stvaranju Zdruga okosnicu su činili pripadnici specijalne postrojbe MORH-a – bojne „Zrinski“, specijalne postrojbe Glavnog stožera HV – bojne „Matija Vlačić“ i 8. lakojurišne brigade vojne policije.

Prvi hrvatski gardijski zdrug bio je združena postrojba višenamjenskog karaktera. U svom sastavu imala je padobransku i oklopno-mehaniziranu bojnu kao i postrojbu elektroničkog djelovanja te transportne helikoptere. Zdrug je sudjelovao u presudnim operacijama Domovinskog rata: Cincar, Zima 94, Bljesak, Skok 2, Ljeto 95, Oluja, Maestral i Južni potez.

U organizaciji Udruge ratnih veterana 1. hrvatskog gardijskog zdruga na obljetnici se okupio veliki broj veterana i pripadnika legendarnog Zdruga. Uz mnogobrojne članove obitelji poginulih branitelja, i pripadnike 1. HGZd-a pristigle iz cijele Hrvatske i Bosne i Hercegovine kao i njihove ratne prijatelje iz udruga ratnih veterana gardijskih postrojba, na misnom slavlju, procesiji, polaganju vijenaca i zajedničkom druženju sudjelovali su: izaslanik predsjednice RH i vrhovne zapovjednice OS RH, Ante Deur, saborski zastupnik Josip Đakić, zamjenik ravnatelja Hrvatskog vojnog učilišta i zapovjednik Ratne škole „Ban Josip Jelačić“ brigadni general Slaven Zdilar, zapovjednik Zapovjedništva specijalnih snaga pukovnik Perica Turalija, umirovljeni generali Josip Lucić, Ante Gotovina, Krešimir Ćosić, Mile Ćuk, Ivica Tolić, Stanko Sopta, Tomo Medved, Željko Glasnović, Ljubo Ćesić te domaćin, predsjednik URV 1. HGZd-a i ratni zapovjednik Milenko Filipović.

Euharistijsko slavlje za poginule i umrle hrvatske branitelje iz 1. HGZd-a i nekadašnjih specijalnih postrojbi MORH-a i GS OS RH predvodio je vojni kapelan Središta za borbenu obuku HKoV-a iz Slunja don Milenko Majić. Koncelebrirao je župnik don Ante Vasilj, a asistirao je stalni đakon vlč. Božo Šutalo.

Nakon misnog slavlja, sudionici su u procesiji kroz kenotaf svetišta predvođeni stjegovima RH i 1. HG zdruga izašli izvan crkve do Piete Croatica na istočnom pročelju Svetišta, gdje su položili vijenac i zapalili svijeće u spomen na poginule branitelje. Vojni kapelan je predvodio molitvu za poginule. Misno slavlje svojim pjevanjem i uz orguljašku pratnju uzveličao je zbor župe Duha Svetoga i crkve Sv. Mati Slobode.

Vojni Ordinatorij