Stigao je i posljednji dan trodnevnice u radosnom raspoloženju koje je započelo nešto ranije nego prethodna dva dana. Tako je u subotu 08.11., dan započeo sa kestenijadom za djecu u sklopu subotnjeg oratorija, a nastavio se u Marijinom duhu. Moljenje krunice su predvodili mladi animatori te se molitveno raspoloženje nastavilo svetim misnim slavljem koje je predvodio don Stjepan Matijević uz koncelebraciju petero svećenika. Kako bi slavlje bilo u još svečanijem tonu, svojim pjesmama hvale Gospodinu pridonio je mješoviti zbor Davidias i Mirabilia Dei. Ono što je i ovoga dana trodnevnice odjeknulo za vrijeme misnog slavlja su snažne riječi don Stjepana Matijevića koji nas je potaknuo da se zapitamo o nutrini svog srca i slobodi za kojim teži naše biće i potpuno ostvarenje. Upitao nas je što nama znači sloboda i u odgovoru na to nas je usmjerio našoj Majci Mariji. Slobodu je opisao u kontekstu našeg utjecanja Mati Slobode u teškim vremenima za našu zemlju. Najsnažnija poruka je da nas Ona nije ostavila. Napomenuo je kako za vrijeme vlastitog života nikada nije doživio vrijeme blagostanja, odnosno da je uvijek bila kriza u novčaniku, ali da ga najviše brine kriza u ljudskom srcu. Ljudsko srce je puno strahova od odlučnosti i budućnosti, ali to guši našu slobodu. Zato nam naš Gospodin daje mir, jer gdje je mir tu je i sloboda. To je blagostanje koje Bog nudi svima, a ne samo nekima. Ne postoje oni privilegirani u Božjim očima. Potaknuo nas je da živimo za Istinu i govorimo samo ono istinito jer je i to put do slobode. Kako pronaći taj put? Znamo tko je za sebe rekao da je Put, Istina i Život, i da u Njemu imamo sve ono što nam je potrebno da bi do kraja bili slobodni. Naš Gospodin je potpuno bio slobodan jer je potpuno i ljubio. Ne smijemo zaboraviti ljubav, jer istina bez ljubavi može biti gruba. U tome zazivajmo pomoć naše Nebeske Majke. Ono što je don Stjepan posebno istaknuo da i o nama ovisi jesmo li narod slobode. Pozvao nas je da se prisjetimo Židova izvedenih iz ropstva i da odlučimo jesmo li i mi narod kojemu je svanulo sunce slobode. Nemojmo žaliti za bivšim vremenima, nama treba oslobođenje u istini da smo ljubljeni i Bogu važni. Iz te ljubavi proizlazi i zajedništvo kojeg smo i mi dionici. Izrael nije znao gdje ga Bog vodi, ali tek u Bogu su spoznali da su izabrani i izbavljeni. Držimo se zajedno i prihvatimo slobodu kao Božji dar, ali i poziv. Misa je završila pjesmom posvećenoj našoj Majci te je nakon mise bilo prigodno druženje za mlade uz kestene, kuhano vino i vruću čokoladu. Raspoloženju je pridonio naš DJ Petar, a kako bi bilo još zanimljive odigrana je tombola. Također, mladima se u znaku dobrodošlice obratio biskup Ratko Perić. Program je završio u 23:00 sata, a naši su dojmovi da su mladi zaista uživali.

A.D.