Tečaj samoobrane. Kako se obraniti od napada na vjeru i Crkvu?

Nakon što je don Damir pregledao anketne listiće, na kojima su srednjoškolci napisali što ih zanima, izabrao je jednu od češće ponavljanih tema – kako se obraniti od napada na vjeru?
Najčešće nas ne napadaju ateisti, nego katolici koji su otpali od vjere, koji su doživjeli neku nepravdu od strane svećenika, časne sestre ili čak roditelja koji su ih tjerali na misu.
Na nama je odluka kako ćemo se postaviti, tj. kako ćemo se obraniti. Trebamo smireno i na pristojan način pristupiti razgovoru, bez fizičkog napada i vrijeđanja jer to ne pomaže. Što god mi rekli neće ih puno promijeniti i to ne smijemo uzimati k srcu. Jer ni Isus nije uspio obratiti sve.
Problem kod nas katolika je što imamo puno zapovijedi, pravila, ali nemamo okvir koji to sve veže. Taj okvir je spasenje! Ono nas povezuje. Sve što se događa u našoj Crkvi može se svesti na spasenje. Zato kada netko napadne tvoju vjeru i tvoj stav, upitaj ga: Kamo ti odlaziš poslije smrti? Svi se to ponekad zapitamo, a mi katolici imamo odgovor.
Ljudi koji nas napadaju obično nemaju kontekst. Izgovore samo neku riječ, kojoj ne znaju ni značenje, ali znaju da je to nešto loše kod Crkve. Tada tu osobu svedi na apsurd, postavi joj neko protupitanje koje će ju zbuniti.

U drugom dijelu vjeronauka srednjoškolci su don Damiru postavljali pitanja koja su najčešće njima postavljana.
Neka od pitanja su bila:
1. Zašto bi se trebali klanjati kipovima Blažene Djevice Marije? Kako možete vjerovati da je uzašla na nebo?
– Mi se ne klanjamo kipovima nego osobama koje oni predstavljaju. Slike i kipovi koje štujemo podsjećaju nas kakvi bi mi trebali biti.
-1500 godina nitko nije dovodio u pitanje Marijino uznesenje. Ljudi hodočaste u njezin prazan grob jer vjeruju da je uznesena. U mnogim crkvama diljem svijeta nalaze se kosti nekih svetaca, ali nigdje kosti Blažene Djevice Marije. Zašto? Jer je uznesena.
2. Kako dokazati da Bog postoji?
– Ne možemo materijalno dokazati da Bog postoji, jednostvano vjerujemo u to. Puno stvari oko nas postoji, a ne vidimo ih.