Filip se rodio u Lu Monferratu (Aleksandrija) 28. svibnja 1856. Kao dječak upoznao je Don Bosca, ali je tek u 22. godini prihvatio njegov poziv da bude salezijanac. Zaređen je za svećenika 1882. Povjeren mu je odgoj odraslih aspiranata za svećeništvo. Od 1889. dvanaest je godina obavljao službu u Španjolskoj i Portugalu. Don Rua ga je 1901. imenovao generalnim vikarom i ekonomom. Naporan rad nije ga spriječio da se u svećenikoj službi kvalificira kao izvrstan duhovni vođa. Dao je poticaj Salezijanskoj obitelji u svoj svojoj širini, obogativši je genijalnom institucijom, tada potpuno novom, kojoj je dao ime Don Boscove dragovoljke. Nakon izbora za vrhovnog poglavara 1922., posebno se posvetio odgoju i obrazovanju braće te istodobno promicanju štovanja Don Bosca, naglašavajući nutarnji život, sjedinjenje s Bogom, poslanje i neograničeno povjerenje u Mariju Pomoćnicu. Kao izvrstan tumač utemeljitelja znao je prorokom intuicijom prepoznati “znakove vremena” i odvažno im se prilagoditi. Umro je u Torinu 5. prosinca 1931. Ivan Pavao II. proglasio gaje blaženim 29. travnja 1990. za vrijeme XXIII. općeg sabora Don Boscovih salezijanaca.