August Czartoryski rodio se u Parizu, u progonstvu, 2. kolovoza 1858. Njegova obitelj, povezana s poljskom poviješću i dinastijskim interesima, bila je tridesetak godina u iseljeništvu u Francuskoj. Kad je imao šest godina, majka mu je umrla od sušice, koju je, nažalost, prenijela na sina. Kad je bolest pokazala svoje prve znakove, za Augusta je započelo dugo i teško hodočašće u razne zemlje u potrazi za zdravljem, koje nikada neće zadobiti. Ali nije zdravlje bilo jedini razlog njegova traženja: u njegovoj mladenačkoj duši odvijalo se dragocjenije traženje vlastitog zvanja. Velik utjecaj na mladog kneza izvršio je njegov učitelj Josip Kalinowski, karmelićanin, kojega je Ivan Pavao II. proglasio svetim 1991. Bio je učitelj Czartoryskom samo tri godine (1874-1877.), ali je ostavio tragove. Odlučujući događaj bio je, međutim, susret s Don Boscom. August je imao već 25 godina kad ga je prvi put upoznao. Bilo je to u Parizu u palači Lambert, gdje je stanovao s obitelji. Nakon tog susreta August ne samo da je osjetio jači poziv da bude redovnik nego je bio uvjeren da je pozvan biti salezijanac. Ušao je u novicijat 1887. pod vodstvom don G. Barberisa. Iste godine, 24. studenoga, primio je redovničku odjeću u bazilici Marije Pomoćnice iz ruku Don Bosca, koji je umro nakon dva mjeseca, a na njegovu grobu u Valsaliceu knez Czartoryski postao je salezijanac polažući redovničke zavjete. Pripremljen kroz patnju, za svećenika ga je 2. travnja 1892. zaredio blaženi mons. Tommaso Reggio, biskup Ventimiglie. Svećeniki život don Augusta trajao je tek jednu godinu, koju je proveo u Alassiju, u jednoj sobi koja je gledala na dječako dvorište. Tu je umro navečer 8. travnja 1893. sjedeći na stolici koju je koristio Don Bosco. Njegovo tijelo preneseno je u Poljsku i položeno u kriptu župne crkve u Sieniawi, uz obiteljske grobnice. Poslije su njegovi ostatci preneseni u salezijansku crkvu u Przemyslu, gdje se i danas nalaze. Papa Ivan Pavao II. proglasio ga je blaženim u Rimu, na Trgu svetoga Petra, 24. travnja 2004.