Salezijanci suradnici Mjesnog središta Jarun od 9. do 13. srpnja bili su na hodočašću u Torinu i ostalim važnim salezijanskim mjestima. Na početku svog putovanja zadržali su se u Padovi u posjetu sv. Antunu Padovanskom i velikom hrvatskom svecu sv. Leopoldu Mandiću, gdje su imali svetu misu pod vodstvom don Stjepana Tribuljaka, koji ih je kao predstavnik salezijanaca pratio na ovom hodočašću. Prvi dan hodočašća bio je rezerviran za posjet Colle don Boscu, svetištu izgrađenu u čast sv. Ivana Bosca, utemeljitelja Salezijanske obitelji. Uz veliko i dojmljivo svetište, koje se sastoji od gornje i donje crkve, nalazi se malo svetište Marije Pomoćnice i kućica gdje je Don Bosco proveo svoje najranije djetinjstvo. U neposrednoj blizini kućice nalazi se livada gdje je Don Bosco usnuo svoj poznati proročki san u 9. godini, koji će mu obilježiti život i pokazati mu njegovo poslanje. Drugi dan hodočašća bio je posvećen ženskoj strani salezijanske karizme pa su tako suradnici posjetili Mornese, rodno mjesto sv. Marije Dominike Mazzarello, suutemeljiteljice Družbe kćeri Marije Pomoćnice, i mjesta značajna za njezin život – Institut koji je osnovala i kuću u Valponasci, u kojoj je provela svoje djetinjstvo. Ovdje su suradnici zatekli dječje ljeto u punom jeku i slavili misu u maloj kapelici, koja čini sastavni dio kuće. Dan u Morneseu zaključili su posjetom kući za susrete sestara Marije Pomoćnice, u sklopu koje se nalazi velika crkva posvećena ovoj velikoj i jednostavnoj svetici i njezina rodna kuća. Trećeg dana hodočašća suradnici su se uputili prema Torinu, zadržavši se kratko u Chieriju, gdje je Don Bosco proveo dio svog školovanja. U Torinu su posjetili baziliku Marije Pomoćnice, u kojoj se nalaze relikvije sv. Ivana Bosca, sv. Marije Mazzarello i sv. Dominika Savija – trolist salezijanske svetosti i Valdocco, prvi salezijanski oratorij. Vrijeme provedeno u Valdoccu bilo je za suradnike posebno znakovite jer su posjetili mjesto gdje je Don Bosco proveo većinu svog života i pastoralnog rada. Misu su slavili u poznatoj Pinardijevoj kapelici, koja je od uboge štalice postala prvi oratorij, a zatim i mjesto, gdje je nastajalo veliko salezijansko djelo. Zadnji dan svog hodočašća suradnici su završili nedjeljnom misom u Colle don Boscu i posjetili rodnu kuću sv. Dominika Savija u Mondoniu, nakon čega su se obogaćeni i ohrabreni Duhom Svetim vratili u Hrvatsku, gdje ih čekaju novi pastoralni izazovi, od čega je prvi i najzahtjevniji otvaranje Salezijanske osnovne škole.

I.N.