Nakon sveopće nestrpljivosti, uzbuđenosti, priprema i iščekivanja, dočekali smo i ovaj petak kad su se mladi  iz crkve Svete Mati Slobode okupili, zajedno sa svojim voditeljima na misnom slavlju, koje je predvodio studenski kapelan don Damir Stojić sa primarnom namjerom blagoslova svih prisutnih sudionika devetog po redu Susreta hrvatske katoličke mladeži. Tako je iz naše Župe čak jedanaest autobusa mladih srednjoškolaca i studenata krenulo u večernjim satima put Dubrovnika.

Po dolasku u slavni grad na samom jugu Lijepe naše, dočekali su nas volonteri,  ali i kiša koja je popratila veći dio ovog susreta. Ipak,  bez obzira na to, nepovoljni i ne baš obećavajući vremenski uvjeti nisu posebno utjecali na radost, prijateljstvo i mladost koju su sa sobom donijeli mladi iz čitave Hrvatske, Bosne i Hercegovine te dijaspore.  Gradom su cijeli dan strujale kolone priključujući se bogatom programu koji su za nas marljivo pripremali dubrovački volonteri .Glavni dio ovog susreta svakako je sveta Misa koja se održala u dubrovačkoj luci Gružu, a predvodio ju je dubrovački biskup Mate Uzinić. Njegova propovijed popratila je prvenstveno geslo susreta koje glasi ‘Na slobodu pozvani’ Gal 5, 1-15. Biskup Uzinić tumačio je mladima što to znači biti pozvan na slobodu, ali i također od koga smo to na nju pozvani. „Krist nas za slobodu oslobodi. Ta sloboda ne smije biti sloboda zla, ne smije biti sloboda grijeha.“, poručuje biskup Uzinić. Kako bi nam pobliže objasnio temu slobode, podijelio ju je na više etapa.

HOMILIJA

1)  BOG LJUBI I NE PRISILJAVA NIKOGA NI NA ŠTO

„Evo ja se nadam da ćete vi danas, od Krista na slobodu pozvani, Krista koji nikada nikoga ni na što nije prisilio, prepoznati u Bogu onoga koji vas na ništa ne prisiljava, ali vam se nudi. Nudi vam svoju ljubav, nudi vam svoje zajedništvo. Želi vam se kao uskrsli Gospodin očitovati, promijeniti vaše živote i osposobiti vas da možete ići hrabro poput učenika koji svjedoče njegovo uskrsnuće u svim dimenzijama života.“

2)  CIJENITE SVOJE DOSTOJANSTVO I MISLITE DOBRO JEDNI O DRUGIMA

„Nemojte imati loše mišljenje o drugom. Pokušajte najprije jedni o drugima graditi dobro mišljenje, cijeniti jedni druge kao što sebe cijenite, a onda to proširiti i na predstavnike drugih vjerskih zajednica, na one koji uopće ne vjeruju, one koji čak ne misle dobro o nama , ima i takvih, nije važno. Pokušajmo pozitivno misliti.“

3)  UKLJUČITE SE AKTIVNO U ŽIVOT CRKVE I DRUŠTVA

„Mi se moramo i angažirati. Ne možemo ostaviti da stvari u ovom svijetu idu mimo nas, moramo biti aktivni. To također zahtjeva ovo: biti slobodni za poslužiti bližnjima. Ne može se biti nigdje. Morate se uključiti u svoje župne zajednice, morate se uključiti u molitvene zajednice. Morate se uključiti u život Crkve, surađivati sa svojim svećenicima, sa svojim katehetama, surađivati s nama biskupima. S druge strane mi biskupi , vi svećenici, vi redovnice, redovnici, trebamo našim mladima, našim laicima, dati prostor u Crkvi.“

4)  OTVORITE VRATA KRISTU

„Evo, zato, draga mladosti, želim vam poručiti da budete zainteresirani , da ove društvene procese ne puštate da prođu mimo vas, nego da se uključite, da budete aktivni, da preuzmete svoju odgovornost za ovo društvo, da nešto napravite. Nemojte čekati da vam drugi osiguraju bolji život, neko uzmite stvar u svoje ruke i vi osigurajte bolji život drugima.“

5)  NAPRAVITE PERSPEKTIVU ZA BOLJI ŽIVOT U OVOJ ZEMLJI

„I nemojte vjerovati onima koji vam kažu da se ovdje ne može, da u ovoj zemlji nema perspektive. Napravite perspektivu! Vi ste na to pozvani.“

6)  ČUVAJTE PRIRODU I NAŠU KULTURNU BAŠTINU

„Mi, dragi mladi, imamo odgovornost za svoju zemlju. Mi imamo odgovornost za svoju prirodu. Mi imamo odgovornost za naša prirodna bogatstva. Sve nam je dano da tim upravljamo. Ne da to iskorištavamo, nego da upravljamo. Da upravljamo na način, da ono što smo primili od svojih predaka predamo budućoj generaciji. Ne istrošeno i potrošeno nego obogaćeno.

Evo pozivam vas da prije svega cijenite prirodna bogatstva naše zemlje, da imate ekološku svijest. Da se brinete za sva stvorenja na zemlji.“

Propovijed je završio riječima svetog Ivana Pavla II. koje je na istom mjestu poručio mladima: „Ne bojte se. Širom otvorite vrata Kristu!“

EUHARISTIJSKO SLAVLJE NA GRUŽU

Poslije misnog slavlja zaputili smo se do Nove Mokošice, gdje smo bili smješteni u prostoru osnovne škole. Dočekali su nas i ugostili susretljivi mladi volonteri župe Svete obitelji. Nedjeljno prijepodne proveli smo uz pjesmu, ples i radost koji su još jednom dokazali naš salezijanski duh i ispunjenje don Boscovih viđenja. Svetu Misu je predvodio subotički biskup Ivan Penzeš na kojoj je prisustvovalo oko 2500 mladih iz Zagreba, Rijeke, Siska i Krka.

Na povratku u Zagreb, svratili smo u Crkvu hrvatskih mučenika u Udbini. Umorni, ali ojačani vjerom vratili smo u svoje domove i svakodnevnicu. Vrijeme je da ovdje i sada krenemo živjeti tu slobodu na koju smo se odazvali.

Samo tako nastat će trajni plodovi ovog prekrasnog susreta.

I.J.

GALERIJA SLIKA