Svečano otkrivanje ploče s imenom Ulice don Petra Šimića obilježeno je u subotu 29. lipnja na južnoj strani svetišta Sveta Mati Slobode u Zagrebu.

Uz nazočnost brojnih vjernika i članova Šimićeve obitelji, ploču su otkrili provincijal Hrvatske salezijanske provincije don Pejo Orkić, župnik domaćin Ante Vasilj i zagrebački gradonačelnik Milan Bandić. “Don Petar Šimić zaslužan je za ovaj duhovni, društveno-kulturni i građevinsko-urbanistički rad te za izvanredan doprinos viziji i uređenju ovog dijela grada”, istaknuo je provincijal Orkić. Gradonačelnik je podsjetio kako je don Petar Šimić bio vrli pastir, marni učitelj i neumorni graditelj. Pjesmom je otkrivanje ploče popratio župni mješoviti zbor.

Prethodno je euharistijsko slavlje u svetištu, na svetkovinu apostolskih prvaka sv. Petra i Pavla, predvodio provincijal Orkić u suslavlju sa župnikom Vasiljom. U propovijedi je također ukazao na vizionarstvo don Petra Šimića, koji je zahvaljujući ljubavi prema čitanju i vjeri ostvario velebno djelo. “Ljudi koji nešto ostvare na slavu Božju, ti ljudi ostaju”, napomenuo je Orkić. Župnik Vasilj pozvao je na poštovanje prema životnom djelu Petra Šimića zbog svega što je učinio za Hrvatsku salezijansku provinciju.

Don Petar Šimić rođen je 28. lipnja 1938. godine u Drinovcima (BiH), u brojnoj obitelji oca Ivana i majke Kate. Završio je Katolički bogoslovni fakultet u Zagrebu 1965., a iste godine, upravo 29. lipnja, zaređen je za svećenika. Obavljao je mnoge službe, među ostalim provincijalnog vikara i člana provincijalnog vijeća. Niz godina djelovao je kao župnik u župi Duha Svetoga na zagrebačkom Jarunu, čiju je gradnju inicirao, kao i projekt svetišta Sveta Mati slobode kao zahvalnost hrvatskim braniteljima za izborenu slobodu. Sudjelovao je u gradnji i obnovi ukupno osam crkava i pratećih objekata. Preminuo je 26. prosinca 2009. godine u Zagrebu.

IKA