„Zakonom zabraniti pozdravljanje na bilo koji drugi način, osim toplog, prijateljskog zagrljaja!“ – rečenica je jedne naše volonterke Kristine nakon produženog vikenda provedenog s austrijskim volonterima, salezijancima, koje su ugostili instruktori iz Družbice Bezgrešne Marije.

Četiri nezaboravna dana dupkom ispunjena plesom, pjesmom, smijehom, igrom i zagrljajima velika su inspiracija Don Boscovim instruktorima u nastojanju da uvijek iznova rade na svom duhovnom rastu i nadograđuju svoje poslanje. Cijeli je susret bio obilježen bogatim formacijskim programom u kojem su instruktori razmjenjivali iskustva raspravljajući zajedno o zahtjevnim situacijama s kojima se ponekad susreću u svom radu s najmlađima.
Bečka grupa mladih volontera djeluje pod imenom „Sale für alle“ i već je u nekoliko navrata na ovaj način razmjenjivala iskustva s našim instruktorima iz SMS-a. Svaki je put to poseban doživljaj, posebno interesantan zbog međusobne komunikacije ljudi koji jedno poslanje žive u bitno drugačijim kulturama, odgojeni u različitim mentalitetima i obilježeni različitom okolinom, no uvijek nošeni istim Duhom.
„Od početka se osjećala prisutnost Duha Svetoga”, uvjerena je naša instruktorica Josipa. “Bez obzira koliko smo bili umorni ili stvari nisu išle točno po planu stalno je vladala jedna atmosfera radosti i ljubavi.“ Poruka je to da univerzalnost Kristove poruke ne poznaje granice, da Don Boscova karizma nije opterećena kulturološkim razlikama i da je ljubav na kraju jedina prava formula i za najkompliciranije jednadžbe.

 

 

 

 

 

Družbicu Bezgrešne najviše su oduševile spontanost, jednostavnost i bezbrižnost Austrijanaca koji svojom nepresušnom energijom potpuno nesvjesno oko sebe šire radost i Don Boscov duh.
Kristina je uvjerena kako je upravo ta njihova duboka jednostavnost učinila da zaboravi na godine i ponovno se osjeća kao dijete , a kaže kako se nada da će taj plamen još dugo ostati u našim srcima kako bi taj isti žar prenosili djeci na instrukcijama.
Dakako, ni Austrijanci se nisu vratili bez snažnih dojmova. Podnevna nedjeljna misa ostavila je bez teksta mnoge od njih koji, kako kažu, ne pamte kada su posljednji put vidjeli toliko mladih ljudi okupljenih na Euharistiji. Kao ljudi smo skloni većinu stvari u životu uzimati zdravo za gotovo pa bi nam ovo oduševljeno čuđenje stranaca trebao biti podsjetnik kakvo neizrecivo bogatstvo posjedujemo. A kako kaže naš instruktor Ivo:  „Moram priznati kako sam jako sretan što smo poslali  jednu lijepu sliku koja im se, siguran sam, urezala u srca i ohrabrila ih da u današnjem materijaliziranom svijetu koračaju pravim putem, putem Istine.“
Susret je završio planiranjem sljedećega koji bi se, barem za neke, mogao ponoviti već 24. svibnja na Sale festu.
Instruktori Družbice Bezgrešne Marije ponovno pozivaju sve one koji bi se željeli aktivno uključiti u rad Vijeća mladih, a smatraju kako bi se mogli ostvariti upravo kroz rad s djecom, da ne odugovlače s odazivom. Don Bosco vas zove, mi vas čekamo!