Najznačajnije vrijeme u liturgijskoj godini je

VAZMENO TRODNEVLJE.

Kršćani se spominju najvećega otajstva spasenja, muke, smrti i uskrsnuća Isusa Krista.

1. Veliki ČETVRTAK – obred u 19 sati
  2. Veliki PETAK – križni putevi u 15 sati (obje crkve), a obred u 19 sati
  3. Velika SUBOTA – obred u 20 sati
  4. Uskrs – sv. mise
    SMS: 7, 9, 10.30, 12 i 19 sati
    Duh Sveti: 7, 10 i 18 sati
  5. Uskrsni ponedjeljak – PUT U EMAUS u 8 sati, a sv. mise
    SMS: 7, 10.30 i 19 sati
    Duh Sveti: 7 i 18 sati

PRIGODNA PREZENTACIJA:

(klik na sliku za download)

(prošlogodišnje snimke)

Svi navedeni obredi (1. – 3.) održat će se u župnoj crkvi Sveta Mati Slobode.

VELIKI ČETVRTAK

(link na vodi na prošlogišnji Veliki četvrtak)

Slavi se misa večere Gospodnje kojom započinje slavlje Vazmenoga otajstva. Njom slavimo uspomenu na posljednju Isusovu Pashalnu večeru. Ona je slika ove Isusove večere u kojoj se on kao Jaganjac žrtvovao za spasenje svijeta.

Obnavljaju se 3 velika otajstva:

1. Ustanovljenje euharistije („Uzmite i jedite od ovoga svi…“),
  2. Ustanovljenje sveć. reda („Ovo činite meni na spomen“),
  3. Zapovijed bratske ljubavi (Isusovo pranje učenikovih nogu).

Nakon obreda, slijedi prijenos i pohrana svetootajstva; svetohranište ostaje prazno, oltari se ogole, a križevi dignu iz crkve ili pokriju velom.

Zvona se više ne oglašavaju do Uskrsnoga bdijenja.

OBRED: u 19 sati

VELIKI PETAK

(prošlogodišnji: križni put, obred)

Na ovaj dan ne posvećuje se euharistija. Obavezni su post i nemrs. Obred započinje bez ulazne pjesme svećenikovom prostracijom pred oltarom.

Nakon toga

1. SLUŽBA RIJEČI (Muka po Ivanu) i
  2. SVEOPĆA MOLITVA.

U drugom dijelu predstoji KLANJANJE SVETOM KRIŽU; razotkriva se i časti križ (sredstvo spasenja, znak života i nade). Čašćenje križa zamjenjuje sakramentalno slavljenje Kristove žrtve.

Obred završava SV. PRIČEŠĆU (posvećena dan ranije).

KRIŽNI PUTEVI: u 15 sati (u obje crkve)

OBRED: u 19 sati

VELIKA SUBOTA: Vazmeno bdijenje

(link na vodi na prošlogišnje Vazmeno bdjenje)

Vazmeno bdijenje vrhunac je vazm. trodnevlja i najsvečanija misu u liturg.godini.

I na Veliku subotu Crkva ostaje u tišini, bez misne žrtve, ogoljenog oltara. Vjernici se, okupljaju na Vazmeno bdijenje u kojem se čeka Kristovo uskrsnuće.

Obred se sastoji od:

1. SLUŽBA SVJETLA,
  2. SLUŽBA RIJEČI,
  3. KRSNA SLUŽBA,
  4. EUHARISTIJSKA SLUŽBA.

1. Blagoslivlja se oganj, simbol života i radosti, na kojem se pali uskrsna svijeća – simbol Uskrsloga. Slijedi ophod, u kojem narod ide prema crkvi pri čemu svatko pali vlastitu svijeću. Putujemo ovom zemljom obasjani Kristovim svijetlom koje svatko treba širiti. Nakon što se uskrsna svijeća postavi usred svetišta ili pokraj ambona, dok svi drže svoje svijeće, slijedi Vazmeni hvalospjev u kojem se poziva na žrtvu hvale jer je ovo blažena noć u kojoj je Krist – svijetlo svijeta – pobijedio tamu smrti i grijeha.

2. Kroz čitanja iz starog i novog zavjeta razmatra se o tajni spasenja ispunjenoj u Isusovom dolasku i uskrsnuću od mrtvih.

3. Budući da je krštenje sakrament kojim prelazimo iz smrti u život, u ovoj se noći krste djeca i katekumeni. Blagoslivlja se voda, simbol oslobođenja i novoga života, a svi su vjernici pozvani na obnavljanje svojih krsnih obećanja.

4. EUHARISTIJSKA SLUŽBA predstavlja vrhunac današnjega slavlja: po Kristu, s Kristom i u Kristu imamo pristup punini Božjeg života.

OBRED: u 20 sati

Nakon obreda, kao i na jutarnjim misama, bit će blagoslov jela!

USKRS

(prošlogodišnje sv. mise: 10.30h, 12h)

CRKVA DUHA SVETOGA: 7, 10 i 18 sati.
CRKVA SVETA MATI SLOBODE: 7, 9, 10.30, 12 i 19 sati.

USKRSNI PONEDJELJAK

(link na vodi na prošlogišnju misu za mlade)

CRKVA DUHA SVETOGA: 7 i 18 sati
CRKVA SVETA MATI SLOBODE: 7, 10.30 i 19 sati